„Pełniąc funkcje kierownika budowy proszę o odpowiedź lub interpretacje następujących zagadnień:
- Czy inspektor nadzoru może w trakcie trwania budowy skreślać w dzienniku budowy miejsce do wpisu np. (dla kierownika robót) oraz wydzierać kartki z dziennika budowy (kopie) i zabierać je z terenu budowy w celu (jak twierdzi) archiwizacji.
- Czy projektant sprawdzający jest uważany za współautora projektu?
- Czy projektant sprawdzający może pełnić nadzór autorski na budowie, zwłaszcza podczas nieobecności projektanta (choroba, urlop, itp)?
- Czy projektant sprawdzający może podczas nieobecności projektanta wpisać się do dziennika budowy?
- Czy projektant sprawdzający ma prawo występować w imieniu projektanta na podstawie upoważnienia lub pełnomocnictwa (choroba, urlop, itp)?”
Odpowiedź jest aktualna na dzień jej sporządzenia, czyli 3 sierpnia 2018 r.
Wielkopolska Okręgowa Izba Inżynierów Budownictwa wyjaśnia następująco:
- Czy inspektor nadzoru może w trakcie trwania budowy skreślać w dzienniku budowy miejsce do wpisu np. (dla kierownika robót) oraz wydzierać kartki z dziennika budowy (kopie) i zabierać je z terenu budowy w celu (jak twierdzi) archiwizacji.
Zgodnie z rozporządzaniem MINISTRA INFRASTRUKTURY z dnia 26 czerwca 2002 r. w sprawie dziennika budowy, montażu i rozbiórki, tablicy informacyjnej oraz ogłoszenia zawierającego dane dotyczące bezpieczeństwa pracy i ochrony zdrowia. Za prowadzenie dziennika budowy odpowiada Kierownik Budowy.
Wpisy do dziennika budowy powinny być wykonane w sposób trwały i czytelny na oryginałach i kopiach stron, w porządku chronologicznym, w sposób uniemożliwiający dokonanie późniejszych uzupełnień. W razie konieczności wprowadzenia poprawek do dokonanych już wpisów, należy niewłaściwy tekst skreślić w sposób umożliwiający jego odczytanie i wprowadzić właściwą treść, z uzasadnieniem wprowadzonej zmiany. Wszelkie skreślenia i poprawki są dokonywane w formie wpisu do dziennika budowy. Nie wolno dokonywać wpisów na odwrocie ponumerowanych stron.
Zatem można wysnuć wniosek, że jeśli w dzienniku pozostawiane są miejsca na dokonanie późniejszych wpisów, to dziennik budowy prowadzony jest nieprawidłowo, a działanie Inspektora Nadzoru w tym przypadku (także innych uczestników procesu budowlanego) ma na celu wyeliminowanie nieprawidłowości i jest dopuszczalne. W przypadku wykreślenia wolnego miejsca autor takiego wykreślenia winien potwierdzić ten fakt imieniem i nazwiskiem oraz podpisem.
Wydzieranie kartek (kopii stron) jest w naszej opinii niedopuszczalne, gdyż chociażby uniemożliwia skreślenie niewłaściwego (błędnego) wpisu i wprowadzenie właściwej treści dokonanych wcześniej wpisów.
Ponadto Prawo budowlane stanowi, że do zawiadomienia o zakończeniu budowy obiektu budowlanego lub wniosku o udzielenie pozwolenia na użytkowanie inwestor jest obowiązany dołączyć oryginał dziennika budowy.
Oznacza to, że dopiero z chwilą zakończenia budowy należy skompletować dokumentację w postaci dokumentacji budowy (art. 3 pkt 13 pr. bud.) oraz dokumentacji powykonawczej (art. 3 pkt 14 pr. bud.). Częścią dokumentacji powykonawczej jest kopia dziennika budowy, która winna wchodzić w skład dokumentacji powykonawczej (oryginał dziennika budowy wchodzi w skład dokumentacji budowy – art. 3 pkt 13 pr. bud.).
Można zatem wysnuć wniosek, że zatrzymanie części dziennika budowy przez jednego z uczestników procesu budowlanego w trakcie trwania budowy jest niedopuszczalne.
- Czy projektant sprawdzający jest uważany za współautora projektu?
Prawo budowlane określa jedynie rolę Projektanta i nakłada na niego obowiązek dokonania sprawdzenia projektów pewnej kategorii obiektów. Zatem w rozumieniu prawa budowlanego autorem projektu jest Projektant.
Zwracamy uwagę, że w przypadku błędów w projekcie Projektant i Sprawdzający ponoszą solidarną odpowiedzialność. Jest tu jak widać pewna niespójność przepisów.
Sytuacja gdy sprawdzający „ingeruje” w proces budowlany np. w przypadku zauważenia niezgodności z projektem budowlanym lub zagrożenia bezpieczeństwa nie jest niczym niezwykłym.
Nie odnosimy się tu do ustawy o Prawie Autorskim, która może określać odmiennie ten problem.
- Czy projektant sprawdzający może pełnić nadzór autorski na budowie, zwłaszcza podczas nieobecności projektanta (choroba, urlop, itp)?
Sprawdzający projekt może pod nieobecność projektanta wykonywać w jego imieniu nadzór robót, a nie nadzór autorski. Pełnienie nadzoru autorskiego jest obowiązkiem Projektanta wykonywanym na żądanie Inwestora, organów Administracji architektoniczno - budowlanej lub Nadzoru Budowlanego. Projektant nie może przekazać nakładanych na niego przez Prawo Budowalne obowiązków na inne osoby. Ustawodawca nie przewidział takiej możliwości.
Niestety, istnieją wyroki sądów w sprawach dotyczących zamówień publicznych, w których uznano że inne osoby posiadając stosowne uprawnienia mogą pełnić nadzór autorski. Znane są przypadki, gdzie Inwestor w osobnej procedurze przetargowej „wybierał” inne niż Projektant osoby do pełnienia nadzoru autorskiego.
Jako Inżynierowie wykonujący zawód zaufania publicznego pomimo takich rozstrzygnięć sądowych powinniśmy unikać takich działań jako sprzecznych z etyką zawodową.
- Czy projektant sprawdzający może podczas nieobecności projektanta wpisać się do dziennika budowy?
W myśl rozporządzenia Ministra Infrastruktury do dokonywania wpisów w dzienniku budowy upoważnieni są:
- inwestor,
- inspektor nadzoru inwestorskiego,
- projektant,
- kierownik budowy,
- kierownik robót budowlanych,
- osoby wykonujące czynności geodezyjne na terenie budowy,
- pracownicy organów nadzoru budowlanego i innych organów uprawnionych do kontroli przestrzegania przepisów na budowie — w ramach dokonywanych czynności kontrolnych.
Ustawodawca nie przewiduje możliwości przekazania swoich obowiązków przez Projektanta innym osobom, zatem naszym zdaniem wpis w imieniu projektanta nie jest dopuszczalny.
- Czy projektant sprawdzający ma prawo występować w imieniu projektanta na podstawie upoważnienia lub pełnomocnictwa (choroba, urlop, itp)?
Prawo budowlane nie przewiduje takiej formy sprawowania nadzoru autorskiego. Można jednak dopuścić sytuację, gdy na podstawie pełnomocnictwa, sprawdzający występuje w imieniu projektanta w indywidualnie określonych sprawach dotyczących projektu (np. wyjaśnienie wątpliwości technicznych lub np. ocena techniczna proponowanych rozwiązań zamiennych lub materiałowych). Takie upoważnienie nie może jednak obejmować kwalifikacji zmian istotnych w projekcie.
Wielkopolska Okręgowa Izba Inżynierów Budownictwa informuje jednocześnie, że niniejsze pismo nie stanowi oficjalnej wykładni prawa i nie jest wiążące dla organów administracji i innych, orzekających w sprawach indywidualnych.