Spis treści
- Kalendarium
- Sprawozdanie ze spotkania z Izba Architektów
- Sprawozdanie Krynica 2004
- Inżynieria Środowiska
- Ramowa Dyrektywa Wodna
- Odnawialne zródła energii
- Nadzór nad rynkiem wyrobów
- Centrum Wykładowe i Biblioteka Politechniki Poznanskiej
- POLEKO 2004
Przedstawiamy Koleżankom i Kolegom kolejny juz czwarty numer naszego Biuletynu. Tym razem przygotowany on został w głównej mierze przy współpracy z kolegami z branży WM (Wodno-Melioracyjnej) i poświecony Inżynierii Środowiska. Związane jest to także z nadchodzącymi ważnym dla nas Targami POLEKO 2004.
W związku z tym rozpoczynamy artykułem wprowadzającym prof. Marka Sozańskiego, przedstawiającym miejsce i role Inżynierii Środowiska we współczesnym świecie. Przedstawione zostanie pojecie rozwoju zrównoważonego, a także historii rozwoju omawianej dziedziny. Dowiemy sie z niego m.in., ze to brak etyki środowiska prowadzi do stałego zanieczyszczenia powietrza, wód i gleby, a także ze Ekosystem Ziemski można zanalizować według trzech podstawowych kryteriów: energii, materii i informacji. Myślę, ze szczególnie ciekawe jest kryterium informacji jako zjawisko samoorganizowania sie środowiska.
Po wejściu do Unii Europejskiej ważna dla nas jest Ramowa Dyrektywa Wodna, która ustanawia ramy współczesnego działania na rzecz ochrony wszystkich rodzajów wód powierzchniowych i podziemnych. Zagadnienia te przedstawia kolega Wojtek Białek zwracając uwagę na to, iż musi ona być wprowadzona w życie we wszystkich krajach członkowskich, jako ich wykładnia prawna. Efektem natomiast Dyrektywy UE nr 2001/77/WE jest niezbędność wprowadzenia w Polsce do roku 2010 w strukturze sprzedaży energii elektrycznej Odnawialnych Źródeł Energii o wielkości udziału co najmniej 7,5%, co nie będzie łatwym zadaniem. Stad informacja o Odnawialnych Źródłach Energii, które prezentuje kolejny artykuł. Możemy sie z niego m.in. dowiedzieć, ze niesprzyjająca polityka energetyczna powojennej Polski spowodowała, iż liczba obiektów hydroenergetycznych spada3a z 8100 szt. w roku 1935 do 6330 obiektów w roku 1954 i dalej do 300 w roku 1983, przy czym 70% z tych obiektów to jeszcze przedwojenne elektrownie wodne.
Nie zapominamy także o naszym kąciku prawnym, przedstawiając materiał dotyczący nadzoru nad rynkiem wyrobów budowlanych w świetle przepisów ustawy o wyrobach budowlanych, która uwzględnia juz obowiązujące przepisy europejskie. Jako ciekawostkę zamieszczamy także artykuł z realizacji I etapu Centrum Wykładowego i Biblioteki Politechniki Poznańskiej. Poza tym zamieszczamy także informacje biedace w ramach naszego kalendarium i informacje o współpracy naszej Izby z Izba Architektów, a także kilka słów o udziale inżynierów z Wielkopolski w największej konferencji budowlanej jaka jest Konferencja Krynicka.
Zachęcamy również wszystkich do zainteresowania sie przestawiona tematyka i odwiedzenia nadchodzących Międzynarodowych Targów Ekologicznych POLEKO 2004 w Poznaniu, o których to informacja kończymy nasz Biuletyn. Efektem prac nad przeznaczeniem części składki członkowskiej na prenumeratę jednego z czasopism branżowych dla każdego członka jest załączona kolejna Ankieta. Jest ona owocem wielu analiz i kalkulacji, które w wyniku małego (jak dotąd) zainteresowania członków doprowadziły do propozycji częściowo odpłatnej. W przypadku odpowiednio dużego odzewu ze strony Koleżanek i Kolegów jest możliwość zmniejszenia proponowanego udziału własnego.
W związku z tym, ze ten numer Biuletynu jest ostatnim w tym roku pragniemy złożyć Koleżankom i Kolegom najlepsze życzenia z okazji nadchodzących Świat Bożego Narodzenia oraz wszystkiego najlepszego wnowym 2005 roku.
Tomasz Błaszczyński