Wielkopolska Okręgowa
Izba Inżynierów Budownictwa

Biuletyn nr 6 [Marzec 2005]

Spis treści

  • Kalendarium, Wyróżnienia, Szkolenie CAD, Informacja dotycząca Zespołu ds. procesów budowlanych
  • Relacja z przebiegu DNIA INŻYNIERA BUDOWNICTWA
  • Kiedy wybudowano pierwszy most przez Wartę w Poznaniu?
  • Zastosowanie konstrukcji podatnych z blach falistych w budownictwie komunikacyjnym
  • Program szkoleń na 2005 r.
  • Rewitalizacja historycznych budynków przemysłowych
  • Komentarz do projektowanej nowelizacji ustawy prawo zamówień publicznych (pzp)
  • Zarządzanie w budownictwie - CMS I TOB
  • Klub Światła
  • Recyrkulować można, byleby z ostrożna
  • BUDMA 2005

 

Drodzy Koleżanki i Koledzy, przedkładamy Wam kolejny numer Naszego Biuletynu, którego tematem wiodącym jest branża mostowa. Jest to też grupa zawodowa, która posiada swój własny bardzo prężny związek (Związek Mostowców Rzeczypospolitej Polskiej), pod egidą którego rocznie odbywa się 8 poważnych konferencji. Nasz temat wiodący reprezentują dwa interesujące artykuły. Pierwszy o początkach mostownictwa w naszym regionie, a drugi o jednej z mniej znanych technologii drogowo-mostowych, która powstała już w XIX w., jednakże rozwijana jest coraz aktywniej w ostatnim okresie, ze względu na swoją proekologiczność.

W związku ze zbliżającym się IV Zjazdem WOIIB pragniemy również przedstawić zagadnienia związane z pozostałymi branżami tworzącymi Naszą Izbę. Tematykę budownictwa ogólnego prezentuje artykuł dotyczący zagadnień ochrony naszej historii, przedstawiający jak można historyczne obiekty inżynierskie wkomponować w jak najbardziej współczesną architekturę i jak elementy branżowe (konstrukcja, instalacje) mogą kreować architekturę wnętrza. Branżę instalacyjną reprezentuje informacja dotycząca współczesnego problemu cywilizacyjnego, jakim jest uzdatnianie wody pitnej i niebezpieczeństwa z tym związane. Postanowiliśmy także dać głos branży, która w trakcie kolejnych nowelizacji prawa budowlanego, została pozbawiona wydawania uprawnień w swojej specjalności, czyli TOB (Technologia i Organizacja Budowy). Myślę, że w trakcie przybliżania się do Zjednoczonej Europy, coraz większego znaczenia będzie nabierać "Zarządzanie w budownictwie". Następuje już przemiana TOB w CMS, czyli klasyczna organizacja budowy zmienia się w zarządzanie budową o znacznie szerszym charakterze.

Branżę instalacji elektrycznych reprezentuje informacja o Klubie Światła. Coraz dynamiczniej rozwijająca się technika świetlna potrzebuje coraz nowocześniejszych narzędzi. Klub Światła za pośrednictwem internetu propaguje i udostępnia szkolenia oraz nowoczesne programy obliczeniowe i nakładki CAD. Nie zapomnieliśmy także o naszym dziale prawnym, w którym prezentujemy najaktualniejszy komentarz do projektowanej nowelizacji ustawy Prawo Zamówień Publicznych. Jest to akt prawny, nad zmianą którego pracuje aktywnie nie tylko nasza Izba, ale również Izba Architektów. Oprócz tego przedstawimy aktualności z życia Naszej Izby. Począwszy od kolejnego odcinka kalendarium, poprzez relację z minionego Dnia Inżyniera (w trakcie Targów BUDMA 2005), do informacji o pracach Zespołu ds. procesów budowlanych. Najbardziej nas cieszy coraz większa aktywność Komisji ds. doskonalenia zawodowego i szkoleń, objawiająca się szeroką gamą propozycji na rok 2005. Na zakończenie tradycyjnie podsumujemy Targi BUDMA 2005.

Przypominamy o nadchodzącym IV Zjeździe WOIIB, który rozpocznie się 12.04.05 r. o godz. 13.00, w budynku NOT. Od ponad roku Rada Programowa, mimo licznych przeszkód, dokłada wszelkich starań, aby kolejne Biuletyny mogły się w miarę regularnie ukazywać. Oprócz zamieszczanych (mamy nadzieję interesujących) tematów branżowych, staramy się też przedstawiać rzetelnie działalność Naszej Izby. Chcielibyśmy, aby nasze wysiłki spotkały się z przychylnym przyjęciem ze strony członków WOIIB. Wdzięczni będziemy też za konstruktywne sugestie.



Przewodniczący Rady Programowej Biuletynu WOIIB
Tomasz Błaszczyński